SpamAssassin

From GJS Wiki

program, který se snaží rozpoznat spam od smysluplných e-mailů.

Jednoduché nastavení

  • Ve tvém domovském adresáři je potřeba mít textový soubor .procmailrc, který poštovnímu systému řekne, že se na příchozí maily má spustit SpamAssassin . Pro jeho vytvoření se buď přihlas pod linuxem a otevři terminál (v menu nejspíš najdeš položku XTerm, Konsole nebo Gnome-terminal), nebo se můžeš přihlásit na server.
cp /var/shared/templates/.procmailrc ~
  • vše co SpamAssassin považuje za spam bude odteď zřetelně označeno v subjectu a dalších hlavičkách e-mailu. Sleduj nějakou dobu, zda nedochází příliš často k označení regulérních mailu. Pokud ne, můžeš si nastavit svého poštovního klienta tak, aby označené zprávy mazal, nebo přesouval někam kde nejsou na obtíž.

Pokročilé nastavení

Poté co si aktivuješ SpamAssassin podle návodu výše, se s prvním příchozím mailem vytvoří v tvém domovském adresáři adresář .spamassassin, s textovým souborem user_prefs, ve kterém se dá nastavit spousta různých parametrů. Jejich popis a význam nejlépe vygooglovat, nebo hledat třeba tady: http://spamassassin.apache.org/doc.html

Pro začátek doopručuju podívat se na hodnotu required_score. SpamAssassin dává každému mailu trestné body. Když jejich součet přesáhne tuto hodnotu, považuje se mail za spam . Informace o tom kolik trestných bodů mail dostal (a za co) se dá vyčíst z jeho hlavičky.

Pokud tedy dostáváš stále příliš mnoho spamu, a nedochází k označování nevinných mailu, zkus tuto hodnotu snížit. Pokud se naopak stává, že jsou nevinné maily označovány jako spam, zkus tuto hodnotu zvýšit. (pozor, je třeba smazat i znak # na začátku příslušné řádky, jinak by celá řádka byla brána jako komentář)

Můžeš také přikázat mailovemu systému na našem serveru, aby maily označené jako spam rovnou mazal. Stačí do tvého souboru .procmailrc přidat (za to co už tam je) řádky:

:0:
* ^X-Spam-Status: Yes
/dev/null

Každý zvídavý koumák si jistě rád přečte manuálové stránky (man procmail; man procmailrc), aby porozuměl tomu co se v souboru píše, a co všechno si tam může ještě nastavit ;-)

Pozor! všechny soubory musí být v unixovém formátu (viz textový soubor). Editovat nejlépe nějakým programem na linuxu. Pod windows editovat jen pokud přesně víš co děláš!